Muzička škola koja je izgubila svoje ime

(Jedna moja stara crtica, vreme je da se podsetimo teme jer rešenja još uvek nema)


Ovo je portret koji sam nekih davnih godina gledala skoro svakog dana.

Moja muzička škola se od svog osnivanja 1947. zvala “Dr Vojislav Vučković”. A onda je odjednom prestala tako da se zove, ne sećam se tačno kada i čime izazvano. Promena se verovatno desila u talasu kolektivnog ograđivanja od angažovane umetnosti i svega što je bilo vezano za ideologiju socijalizma. Ipak, osim što je bio levičar, Vojislav je bio muzikolog, kompozitor i dirigent. Njegovo stvaralaštvo – od predratnog ekspresionizma do posleratnog socrealizma, predstavlja jedan od ključeva za razumevanje celokupnih tokova srpske muzike toga doba. A Niš je odlukom iz relativno bliske prošlosti, bez mnogo objašnjenja, raskinuo sa Vojislavom, verovatno zauvek.

Naša muzička škola tada čak nije ni dobila ime nekog drugog, za grad značajnijeg pregaoca, što bi jedino imalo nekog smisla. Eliminisanjem Vojislava dobili smo Muzičku školu Niš, jednu od retkih takvih ustanova koja svojim imenom ne slavi srpsku muzičku prošlost.

Vojislav Vučković rođen je na današnji dan, red je da se barem toga setimo (1910-1942).


Music professional and enthusiast with the PhD in performance theory and more than 15 years of activism in arts and culture sector. In depth knowledge of the phenomenon and role of cultural performances in post-socialistic period, with special interest on state organized ceremonies. Dedicated advocate for the inclusion of democratic values in music education from preschool to university level. Choir conductor, promoter of the contemporary circus and author of dozens music critics, commentaries and articles.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer

Sliding Sidebar

O meni

O meni

Ja sam Nataša Tasić. O ulozi muzike i muzičkog obrazovanja u društvu promišljam, pišem i diskutujem oduvek. Blog Priredba i društvo postoji od 2020. i prostor je za takve teme.